O akcji „Karta Ratownicza w pojeździe”

Liczy się każda sekunda

Co roku na drogach prowadzone są tysiące akcji ratowniczych spowodowanych wypadkami, w których aby uratować życie pasażerów liczy się każda sekunda. Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów to wyzwanie dla grupy ratowniczej. Na drogach jeździ setki modeli i każdy jest inaczej skonstruowany.

Czym jest Karta Ratownicza

Karta Ratownicza to zestandaryzowana informacja, na karcie w formacie A4 przedstawiająca schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów.

Karta za osłoną słoneczną

Karta Ratownicza jest pozornie zwykłą kartką papieru z naniesionym szkicem pojazdu, wożoną w samochodzie za osłoną przeciwsłoneczną, ale pozwala często skrócić nawet o 30 procent czas akcji ratowniczej potrzebny na wydobycie ofiar wypadku z wraku pojazdu i uratować życie poszkodowanym.

Nalepka na szybie

Służby przystępując do akcji ratowniczej muszą wiedzieć, że w samochodzie znajduje się Karta Ratownicza. Temu służy specjalna nalepka informacyjna umieszczona na samochodzie. Nalepkę informacyjną należy przykleić od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby przedniej (od strony kierowcy).

Jak zdobyć Kartę Ratowniczą?

  • Przyjedź do swojego ASO Przyjedź do swojego ASO
  • Odbierz Kartę Ratowniczą Odbierz Kartę Ratowniczą
  • Umieść Kartę Ratowniczą Umieść Kartę Ratowniczą
  • Oznakuj swoje auto Oznakuj swoje auto

Przyjedź do swojej Autoryzowanej Stacji Obsługi lub dealera i poproś o wydanie Karty Ratowniczej dla Twojego pojazdu i nalepki informacyjnej na szybę. Listę punktów wydawania Kart i nalepek możesz znaleźć na naszej Mapie Autoryzowanych Punktów.

Odbierz Kartę Ratowniczą w Autoryzowanej Stacji Obsługi lub u dealera. W Karcie znajdują się najważniejsze informacje dotyczące Twojego samochodu m.in.:

  • schemat wzmocnień karoserii pojazdu
  • umiejscowienie i sposób odłączenia akumulatora
  • rozmieszczenie poduszek bezpieczeństwa

Kartę Ratowniczą umieść za osłoną przeciwsłoneczną kierowcy.

Na koniec oznakuj swoje auto specjalną nalepką. Przyklej ją od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby przedniej (od strony kierowcy).

Gdzie dostać Kartę Ratowniczą i nalepkę?

Wzory Kart Ratowniczych

Right Menu Icon