SsangYong wyposaży wszystkie swoje samochody w Karty Ratownicze

SsangYong Auto Polska dołącza do akcji Karta Ratownicza w pojeździe i deklaruje gotowość wyposażenia w Karty wszystkich swoich pojazdów. Nowe samochody, które pojawią się w salonach będą już opatrzone Kartą przygotowaną do danego modelu. Koreański producent zachęca również posiadaczy starszych pojazdów do odwiedzania autoryzowanych serwisów, gdzie w ramach „akcji bezpieczeństwa” będą wydawane darmowe Karty Ratownicze i nalepki informacyjne.

Akcja Karta ratownicza w pojeździe jest prowadzona przez Związek Dealerów Samochodów oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego przy współpracy z Państwową Strażą Pożarną. Celem Karty Ratowniczej jest przyspieszenie akcji ratunkowych oraz zwiększenie bezpieczeństwa poszkodowanych i ekip ratowniczych w razie wypadku. Marka SsangYong przyłączyła się do inicjatywy organizując ogólnopolską „akcję bezpieczeństwa”, w ramach której oferuje klientom bezpłatną Kartę Ratowniczą oraz nalepkę informacyjną na szybę. Karty Ratownicze stosowane są już przez praktycznie wszystkie marki samochodów osobowych dostępnych na rynku europejskim.

Karta ratownicza to kartka w formacie A4 przedstawiająca schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami, takimi jak: umiejscowienie wzmocnień karoserii, rozmieszczenie poduszek bezpieczeństwa czy gazowych napinaczy pasów. W przypadku pojazdów elektrycznych Karty są bardziej obszerne i dodatkowo zawierają informacje o komponentach wysokonapięciowych oraz instrukcje jak postępować w razie kolizji czy awarii. Karta Ratownicza w pojeździe jest akcją międzynarodową, rozpoznawaną na terenie większości państw europejskich.

Każdy właściciel SsangYonga będzie teraz mógł zgłosić się do autoryzowanego serwisu lub salonu, gdzie samochód zostanie bezpłatnie wyposażony w Kartę Ratowniczą. Cieszy nas fakt, że decyzja o dołączeniu do akcji została podjęta przez SsangYonga już na szczeblu importera. Dzięki temu mamy pewność, że Karty faktycznie będą dostępne we wszystkich salonach marki, tak samo jak wszystkie nowe samochody będą niejako „fabrycznie” w Karty wyposażone. – komentuje Paweł Tuzinek, prezes Związku Dealerów Samochodów.

Jerzy Prządka, członek zarządu SsangYong Auto Polska dodał: SsangYong, koreański producent samochodów z ponad 70-letnim doświadczeniem od samego początku działalności stawiał na jakość, nie tylko w zakresie wykończenia i funkcjonalności, ale także w zakresie bezpieczeństwa. Modele SsangYong są wyposażone w nowoczesne rozwiązania z zakresu czynnego i biernego bezpieczeństwa, takich jak 7 poduszek powietrznych, inteligentny tempomat adaptacyjny czy jak w przypadku modelu Korando, strukturę nadwozia wykonaną w 74 procent ze stali o wysokiej wytrzymałości, czego efektem był wynik 5 gwiazdek w teście EuroNCAP. Cieszymy się, że możemy dołączyć do akcji Karta Ratownicza i już wkrótce wyposażymy w Karty wszystkie nowe samochody w Polsce . Jesteśmy przekonani, że nasze zaangażowanie w inicjatywę będzie miało pozytywny wpływ na rozwój działań w zakresie bezpieczeństwa drogowego i refleksję samych kierowców.

Każdego roku strażacy uczestniczą przy blisko 30 tysiącach wypadków lub kolizjach drogowych z udziałem samochodów osobowych. W około 1000 tego typu interwencji strażacy muszą przecinać konstrukcję samochodu z wykorzystaniem narzędzi hydraulicznych, aby wydobyć osoby poszkodowane i udzielić im kwalifikowanej pierwszej pomocy. W takich sytuacjach, bardzo przydaje się Karta Ratownicza, którą można odnaleźć w osłonie  przeciwsłonecznej od strony kierowcy. Karty ratownicze są szczególnie potrzebne przy nowoczesnych, elektrycznych lub wodorowych pojazdach. W samochodach znajdują się urządzenia pod wysokim napięciem przekraczającym 400 Volt oraz elementy pod ciśnieniem, np.  poduszki powietrzne lub napinacze pasów. Karty Ratownicze znacznie skracają czas interwencji strażaków oraz mają istotny wpływ na poziom bezpieczeństwa uczestników wypadków drogowych oraz służb ratowniczych. – powiedział bryg. Karol Kierzkowski rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Szczegółowe informacje o Karcie Ratowniczej można znaleźć na stronie kartyratownicze.pl, gdzie dostępna jest również pełna lista salonów SsangYong biorących udział w akcji w zakładce Mapa Autoryzowanych Punktów.